DOLAR

18,6396$% 0.02

EURO

19,6522% 0.09

STERLİN

22,9046£% 0.04

GRAM ALTIN

1.078,02%0,10

ÇEYREK ALTIN

1.752,00%-0,11

BİTCOİN

322906฿%1.91512

a

6 Saatlik Plazmaferez Tedavisi Ardından Sağlığına Kavuştu

Eskişehir'de solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan 36 yaşındaki Abdurrahman Elma, uygulanan plazmaferez yöntemiyle sağlığına kavuştu.
saglikagi.net
6 Saatlik Plazmaferez Tedavisi Ardından Sağlığına Kavuştu
google news

 

 

Eskişehir’de yaşayan 36 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi Abdurrahman Elma, solunum yetmezliği nedeniyle Eskişehir Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Dört çocuk babası Elma’nın ciğerlerinde sepsis olarak bilinen yaygın bir enfeksiyon tespit edildi ve gerekli tetkikler yapıldı. Acil tedavi gören hastaya plazmaferez tedavisi uygulandı. Yaklaşık 6 saatlik ameliyatın ardından Elma, tekrar sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

 

“Plazmaferez tedavisi hastanın plazmasını komple değiştirme işlemi”

Tedavi hakkında konuşan Eskişehir Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Ahmet Volkan Yıldırım, “Plazmaferez, hastanın plazmasını komple değiştirme işlemi. Hastanın kanındaki ‘septik medyatörler’ dediğimiz ajanların temizlenmesini amaçladığımız bir yöntem. Plazmaferezin farklı durumlarda kullanım alanı var. Bizim hastamızdaki kullanım amacımız, şiddetli septik durumdu ve faydasını da gördük. Şu anda hasta kendinde, şuuru açık. Sadece ‘nazal oksijen’ dediğimiz burundan oksijen destek ihtiyacı var” dedi.

 

 

blank

 

 

“Çok yoğun destekler altındaydı”

Hastanın tedavi sürecine de değinen Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Yıldırım, “Hastamız bize solunum sıkıntısıyla geldi. Acil servise gelir gelmez solunum cihazına bağlanmak durumunda kalan bir hastaydı. Akciğerindeki enfeksiyona bağlı ‘sepsis’ dediğimiz yaygın bir enfeksiyon hali mevcuttu. Çok yoğun destekler altındaydı. Tansiyonu ve nabzı yoğun destekler altındaydı. Açıkçası ilk geldiğinde kaybedilmesinden endişe duyduğumuz bir hastaydı. Daha sonrasında hastanemizde yeni uygulanmaya başlayan ‘plazmaferez’ dediğimiz plazma değişimi işlemi uyguladık. Sonrasında hastada gerçekten dramatik fayda gördük. Hızlıca solunum cihazından ayrılabildi. Bugün de inşallah göğüs hastalıkları servisine devrediyoruz hastayı. 36 yaşında bir hasta, böyle toparlamasına çok sevindik. Kendisi oldukça genç. Bu şekilde olması bizi de mutlu etti” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Kars’ın Tek Kalp ve Damar Cerrahı Bıçaklandı