DOLAR

18,6440$% 0.01

EURO

19,6447% -0.27

STERLİN

22,8636£% 0.13

GRAM ALTIN

1.075,61%0,37

ÇEYREK ALTIN

1.758,00%0,45

BİTCOİN

320075฿%-0.24001

a

4 Kadından Birinin Sorunu; Migren

Gündüz ve gece farketmeksizin saatlerce süren ağrılara neden olan migren, özellikle kadınlarda sıklıkla görülmektedir.
saglikagi.net
4 Kadından Birinin Sorunu; Migren
google news

Günümüz modern çağının stres kaynaklı biçimi, insanlarda migren rahatsızlığını tetikliyor. Migrenden kadınlar daha fazla etkileniyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Refik Kunt, dört kadından birinde migren görüldüğünü belirterek, bu hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Migrene Botoks ile Çözüm

Kunt, migren hastalarının botoks tedavisi ile kurtulunabileceğini söyledi. Gündüz gece farketmeksizin saatlere yayılan ağrı ile kendini belli eden migren, botoks yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.

Nöroloji Uzmanı Dr. Refik Kunt, “Anne veya babada ya da her ikisinde migren olması durumunda ise çocukların da bu sağlık sorununu yaşama riski yüzde 50-75 düzeyine çıkıyor. Tüm bu rakamlar ‘Migren bir kader mi?’ sorusunu akla getirse de doğru ve zamanında tedavi yöntemleri ile bu ağrıların yaşamı kabusa çevirmesi önlenebiliyor” dedi.

Kadınların erkeklere göre migren ile daha fazla karşılaştığını söyleyen Uzm. Dr. Kunt, “Migrenin son derece yaygın bir hastalık olmasına karşın ‘baş ağrısı’ denilip geçildiği de olmaktadır. Migren ile baş ağrısını ayırt edici unsurlar; Hastalığın tanısında ağrının zonklayıcı karakterde olması ve en az dört saat sürmesi, genellikle tek taraflı olması ve ileri aşamalarda bulantının eşlik etmesi önemli belirtilerdir. Bazı kişilerde ağrıdan yaklaşık yarım saat kadar önce ışık çakması, bulanık görme gibi görsel şikayetler de oluşuyor” dedi.

blank

Uzmanı Dr. Refik Kunt migren hakkında konuştu.

Stres migrene neden olabiliyor

Kunt, “Stres, gürültü, güneş ışığı veya aydınlatma ışıkları, yolculuk, uykusuzluk, açlık, bazı kokular gibi birçok dış etken migren ağrılarını tetiklemektedir. Bunların tümüyle baş etmek ve aynı zamanda gündelik işlerimize devam etmek çoğu zaman zorlayıcı olmaktadır. Hayat kalitesini ve iş verimliliğini de oldukça olumsuz etkileyen migrenden kurtulmak için ne kadar yaşam ve davranış değişikliğine gidilse de hastaların neredeyse tamamı bu önlemlere ek olarak tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır. İlaç tedavisi, migren botoksu ve migren aşısı olmak üzere başlıca 3 gruba ayırabiliriz. Hastaların her gün ağrı kesici alması mide ve bağırsak sistemleri için zararlı olabildiği gibi böbreklerin sağlığı için de uygun değildir. Bu yüzden öncelik ağrıyı kesmek yerine ağrının önlenmesidir. İlaçlardan tatmin edici ağrı kontrolü sağlanamaması halinde üç-altı ayda bir migren botoksu uygulaması ile güzel sonuçlar alınabiliyor” dedi.

Botoks ile migren Tedavisi

Nöroloji Uzmanı Dr. Refik Kunt, “18 yaş üzeri bireylerde; alın, şakaklar, baş arkası, boyun ve sırt bölgelerinde toplam 31 noktaya uygulanmaktadır. Uygulama yaklaşık 10 – 15 dakika sürer. Etkisi 2. günde başlar 14. günde maksimum seviyeye çıkmaktadır. Tek bir uygulama yeterli değildir. İlk uygulama en az 3 ay kadar etkilidir. İkinci uygulama sonrası 3-6 ay kadar etki süresi uzayabilmektedir. Ağrılar ortaya çıktığında uygulama tekrarlanmalıdır” diyerek bu uyulamayı da uzmanların yapabileceğini kaydetti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Bayramda Beslenmeye Dikkat